Vinnerne kan du drikke uten dårlig samvittighet!
Sjokolademelk behøver ikke være så usunt som mange tror. Det gjelder bare å velge de som inneholder lite sukker, og gjerne også bra med kalsium og protein.
Melk og meieriprodukter er vår viktigste kilde til kalsium, og også en viktig kilde til jod som mange får i seg for lite av. Disse næringsstoffene får du også fra sjokolademelk laget av kumelk. Soya- og havremelk kan være tilsatt kalsium, men ingen av dem er noen god kilde til jod. Ulempen med en del typer sjokolademelk er at de inneholder mer sukker og kalorier enn vanlig melk, men her er det store individuelle forskjeller.
Sjekk sukkerinnholdet!
Fordi mange, særlig barn får i seg mer enn nok sukker fra før av, bør sjokolademelk ikke drikkes for ofte. Unntaket er hvis du velger vinneren i denne testen, eller hvis du er en av dem som trener mye og som drikker sjokolademelk etter trening. Småspiste barn og voksne kan også ha nytte av sjokolademelk som en kilde til ekstra energi.
Drikker du eller barna dine sjokolademelk ofte, kan det være lurt å velge den typen som inneholder minst sukker, fett og kalorier. Det er også lurt å se litt på størrelsen. Når du først har en sjokolademelk drikker du gjerne opp hele. Da blir det ofte litt mye sukker og kalorier hvis du velger de største typene.
Ned i vekt med tett oppfølging av ernæringsfysiolog
Sjokolademelk som restitusjonsdrikk
Etter en treningsøkt trenger du både protein og karbohydrater. Sjokolademelk inneholder like mye protein som vanlig melk, og har dessuten mer karbohydrater enn melk i form av sukker.
Forskning viser at sjokolademelk både kan erstatte væsketap og restituere slitne muskler etter trening, sannsynligvis på grunn av innholdet av natrium og kalium. Sjokolademelk og annen melk inneholder dessuten en fin blanding av karbohydrater og proteiner av svært god kvalitet.
Etter en skikkelig treningsøkt der det er lenge til neste måltid, kan du altså gjerne drikke en sjokolademelk. Og da kan du gjerne velge sjokolademelk som ikke nødvendigvis kommer best ut i denne testen. Etter en treningsøkt kan sjokolademelken nemlig godt inneholde mer karbohydrater/sukker, enn hva du bør tillate deg ellers.
Slik har vi gjort testen
For å gjøre en ernæringsmessig vurdering av sjokolademelk, har vi sett på innhold av kalorier, protein, mettet fett, og sukker per 100 g med sjokolademelk. Mengden protein mens mengden sukker, mettet fett og kalorier trekker ned. Vi har latt sukker og protein telle dobbelt.
Smak er ikke en faktor i testen. Du kan derimot stemme på hvilken du syns smaker best under.
I testen er produktene rangert fra terningkast 3 til 6. Produktene er rangert i forhold til hverandre. Det betyr at den sunneste får terningkast 6 og den minst sunne får terningkast 3. Et produkt som får terningkast 3 i denne testen, vil ikke nødvendigvis få samme resultat hvis det testes mot andre produkter og matvarer. Det er heller ikke slik at et produkt som får terningkast 3 er direkte dårlig eller usunt, bare at det har dårligere total poengsum enn de som får høyere terningkast.
Testresultater
YT Protein shake med smak av sjokolade

Mye protein, lite sukker og mettet fett. Mer kalorier enn de andre vinnerne.
Energi: 271 kJ (64 kcal)
Fett: 1 g
Mettet fett: 0,6 g
Karbohydrater: 4,7 g
Sukker: 4,1 g
Protein: 9,2 g
Produsent/distributør: Tine SA
Tine Styrk kakao

Bra med protein, lite sukker, greit med kalorier og minimalt med mettet fett.
Energi: 195 kJ (46 kcal)
Fett: 0,2 g
Mettet fett: 0,1 g
Karbohydrater: 5,6 g
Sukker: 5,5 g
Protein: 5,4 g
Produsent/distributør: Tine SA
Arla Mini sjokolademelk

Lite sukker, lite mettet fett, greit med protein og kalorier.
Energi: 158 kJ (37 kcal)
Fett: 0,4 g
Mettet fett: 0,3 g
Karbohydrater: 4,6 g
Sukker: 4,5 g
Protein: 3,6 g
Produsent/distributør: Arla Foods
Tine Litago uten

Lite sukker og mettet fett. Greit med kalorier.
Energi: 184 kJ (44 kcal)
Fett: 1,3 g
Mettet fett: 0,8 g
Karbohydrater: 4,5 g
Sukker: 4,4 g
Protein: 3,6 g
Produsent/distributør: Tine SA
Tine Litago lett

Greit med kalorier, protein og sukker. Lite mettet fett.
Energi: 193 kJ (46 kcal)
Fett: 0,8 g
Mettet fett: 0,5 g
Karbohydrater: 6 g
Sukker: 5,9 g
Protein: 3,6 g
Produsent/distributør: Tine SA
Oatly Havredryck choclad

Lite protein, en del sukker og kalorier, men lite mettet fett.
Energi: 255 kJ (61 kcal)
Fett: 1,5 g
Mettet fett: 0,2 g
Karbohydrater: 10 g
Sukker: 7,5 g
Protein: 1,2 g
Produsent/distributør: Oatly AB
Tine Sjokomelk

Lite mettet fett, en del kalorier og sukker. Greit med protein.
Energi: 250 kJ (59 kcal)
Fett: 1,2 g
Mettet fett: 0,8 g
Karbohydrater: 8,7 g
Sukker: 8,6 g
Protein: 3,3 g
Produsent/distributør: Tine SA
Q Ultimoo

Lite mettet fett, en del kalorier og sukker. Greit med protein.
Energi: 248 kJ (59 kcal)
Fett: 1,5 g
Mettet fett: 0,9 g
Karbohydrater: 7,7 g
Sukker: 7,7 g
Protein: 3,6 g
Produsent/distributør: Q-Meieriene
Tine Litago sjokolademelk

Lite mettet fett, en del kalorier og sukker. Greit med protein.
Energi: 249 kJ (59 kcal)
Fett: 1,2 g
Mettet fett: 0,8 g
Karbohydrater: 8,4 g
Sukker: 8,3 g
Protein: 3,6 g
Produsent/distributør: Tine SA
Q Fersk sjokolademelk

Mye kaloier, mye sukker, greit med mettet fett og protein.
Energi: 286 kJ (68 kcal)
Fett: 1,5 g
Mettet fett: 1 g
Karbohydrater: 10 g
Sukker: 9 g
Protein: 3,4 g
Produsent/distributør: Q-Meieriene
Cocio Classic chocolate milk

Mye sukker og kalorier, greit med protein,
Energi: 309 kJ (73 kcal)
Fett: 2 g
Mettet fett: 1,3 g
Karbohydrater: 10 g
Sukker: 10 g
Protein: 3,4 g
Produsent/distributør: Cocio Chokladmælk
Tine Milkshake sjokoladesmak

Mye kalorier, og mest sukker av alle. Greit med protein og lite mettet fett.
Energi: 325 kJ (77 kcal)
Fett: 1,5 g
Mettet fett: 0,9 g
Karbohydrater: 12 g
Sukker: 12 g
Protein: 4,1 g
Produsent/distributør: Tine SA
Litago Shake sjokolade med karamell

Mye sukker og kalorier, greit med protein. Mer mettet fett enn de andre typene.
Energi: 293 kJ (70 kcal)
Fett: 2 g
Mettet fett: 1,6 g
Karbohydrater: 9,4 g
Sukker: 9,3 g
Protein: 3,5 g
Produsent/distributør: Tine SA
Foto: Erik Helgeneset
Testen er utført av ernæringsfysiologer i Bramat. Opplysningen til testene hentes fra deklarert næringsinnhold og ingredienslisten på forpakninger vi kjøper inn i vanlige, norske butikker.
Når det er nødvendig henter vi inn ekstra informasjon fra produsentene i de tilfellene vi ser dette mangler på deklarasjonen.
Vi gjør oppmerksom at på at det kan forekomme avvik mellom deklarasjonen og faktisk innhold dersom produsentene nylig har foretatt endringer i produktene og ikke har oppdater forpakningen. Dette er en ukjent faktor vi ikke kan ta hensyn til og vi endrer ikke testen etter at den er publisert, ettersom vi forventer at deklarasjonen er korrekt.